5/5 - (2 امتیاز)

اصلی ترین کارکرد بلبرینگ، کاهش اصطکاک بین دو سطح و سهولت حرکت است. گرچه ،تحمل بار و تکیه گاه و نیز نگهداری شفت و اکسل نیز از وظایف آنهاست.

دسته بندی بلبرینگ­ها

وظایف بلبرینگ در حالت کلی به دو دسته تقسیم میشود:

  1. نیروهای وارده محوری و شعاعی را تحمل کند.
  2. بر روی محور با تلرانس مجاز، جا زده شود تا بتواند محور را دقیق و خوب هدایت کند. وظیفه یاتاقان است که محور را در هر حالتی بخوبی هدایت کند.

تشخیص و انتخاب بلبرینگ

  1. بلبرینگ لغزنده :

در این بلبرینگ، شفت در پوستۀ بلبرینگ بطور غیرمستقیم در غلاف (هوزینگ) میچرخد. برای کاهش و تقلیل اصطکاک بین شفت و هوزین باید همیشه یک لایه چرب موجود باشد.ساختار مواد مورد استفاده در بلبرینگها باید از خاصیت چرخشی بسیار بالایی برخوردار باشند و از آن جهت که نسبت به خشکی، حساس هستند، باید بصورت مداوم مملو از روغن بوده و بصورت مداوم روغنکاری شوند.

  1. بلبرینگ غلتکی:

عناصر غلتک، بر روی کنس­ها میچرخند.بنابراین اصطکاک لغزشی نسبت به اصطکاک غلتکی بسیار کمتر است. بلبرینگ غلتکی بطور عمودی از دو کنس باربل که عناصر غلتک ( ساچمه ها _ غلتکها) در آن میچرخند تشکیل شده است.

مزیت مهم بلبرینگ غلتکی این است که عناصر آن بوسیله یک حفاظ نگهداری میشوند که توسط آنها فواصل بصورت معین، رعایت و ثابت شده است. در بلبرینگ های قابل تفکیک، عمل مونتاژ ساده تر است.

پیشوند و پسوند علایم انحصاری

پسوند شناسه ای است که قبل از علامت انحصاری آمده و بیان­کننده هر یک از خواص خارجی، اندازه، دقت گردشی محفظه هوا و حداکقر دمای کاری بلبرینگ میباشد.

 

جدول 1. برخی پیشوندهای علایم انحصاری در بلبرینگ

علامت اختصاری

توضیح

RSR

بلبرینگ با واشر آب­بندی از یک طرف

ZR

بلبرینگ با صفحه محافظ از یک طرف

C2

بلبرینگ با تلرانس کمتر از نرمال

C3

بلبرینگ با تلرانس بیشتر از نرمال

N

بلبرینگ با رینگ شیاردار

P4

تلرانس

TVP

قفسه ساچمه از مواد پلاستیکی سخت

K

بلبرینگ با سوراخ مخروطی 1:12

M

قفسه ساچمه از برنج

S3

جهت کارکرد با حداکثر گرما تا 300 c˚