دستگاه استرچ پالت

دستگاه استرچ پالت مخصوص رول

استرچ رول پیچ

دستگاه استرچ پالت ابزاری است برای بسته بندی هر محصولی است که قرار است بر روی پالت قرار گیرد.

دلیل استفاده از پالت، سهولت و سرعت بالا در حمل و نقل و جابجایی محصولات است.

زمانی که قرار است حجم و تعداد زیادی از یک محصول (مانند کیسه های آرد یا مصالح یا انواع قوطی ها و بطری های نوشیدنی و یا قوطی های کمپوت و کنسرو رب و … و یا هر نوع محصول دیگری) جابجا شود، میتوان از دو روش استفاده کرد:

 1. کارگران، تمام محصولات را تک به تک به ماشین حمل بار منتقل کرده و بصورت منظم بر روی یکدیگر قرار دهند: در این حالت، وقت و نیروی زیادی درگیر فرآیند بارگیری و تخلیه خواهد شد.مضاف بر اینکه این عملیات، محدود به یکبار نبوده و یک سیکل دائم میباشد.
 2. محصولات بر روی پالت مناسب قرار گیرد و نایلون، بوسیله دستگاه استرچ پالت، دورتادور محصول پیچیده شده و بسته بندی گردد. با این روش، میتوان پالتِ حاوی محصول را بوسیله یک لیفتراک جابجا کرده و مراحل بارگیری و تخلیه را انجام داد.

مزایای استفاده از دستگاه استرچ پالت:

 • سهولت جابجایی، بارگیری و تخلیه
 • کاهش کارگران درگیر در فرآیند بارگیری و در نهایت صرفه جویی در هزینه این بخش
 • امکان چیدمان محصول بر روی پالت تا ارتفاع دو متر
 • کاهش حداقلی آسیب به محصولات و از بین رفتن بسته بندی آنها در حین جابجایی و حمل و نقل
 • کاهش هزینه بسته بندی در بخش استفاده از کارتن و نایلون (به دلیل کشش نایلون توسط دستگاه استرچ پالت تا 300% ، صرفه جویی قابل ملاحظه ای در قیمت و مصرف نایلون بوجود خواهد آمد.)
 • محافظت از محصول در برابر گردو خاک، باد و بارندگی، صدمات ناشی از افتادن یا ضربه خوردن

دستگاه های استرچ پالت به چند دسته تقسیم میشوند:

 • استرچ پالت ستونی:

  Stretch Pallet

  دستگاه استرچ پالت

  این مدل دارای یک صفحه دوار با قطر حدودی 1/5 متر بوده و برای استرچِ پالت هایی تا وزن دو تن و ارتفاع حدودا دو متر استفاده میشود. در این مدل، صفحه دوار ، که محصول بر روی آن قرار میگیرد حرکت کرده و رول فیلم استرچ که به یک بازوی ثابت، متصل است به دور محصول پیچیده میشود.

 • استرچ پالت ستونی متحرک (استرچ پالت دروازه ای): 

  استرچ پالت دروازه ای

  استرچ پالت دروازه ای

  این مدل جهت بسته بندی محصولات با وزن سنگین و یا ارتفاع زیاد به کار میرود. صفحه مخصوص قرارگیری محصول، ثابت بوده و فیلم استرچ بوسیله بازوی متحرک به دور محصول پیچیده و آن را بسته بندی مینماید.

 • استرچ پالت فرودگاهی :

  استرچ-پالت

  استرچ پالت کوچک – استرچ پالت فرودگاهی

این نوع دستگاه ها برای بسته بندی بسته ای کوچک مثل کیف و چمدان و کارتن های کوچک کاربرد دارد و اغلب در فرودگاه ها و ترمینال های بار استفاده میشود.

دستگاه استرچ پالت در انواع مدلها، مجهز به سیستم «پری استرچ» میباشد. «پری استرچ» ابزاری است که باعث کشش سلفون قبل از کشیده شدن به دور پالت میگردد.به همین  دلیل موجب کاهش مصرف نایلون تا حدود 50% میگردد که از این لحاظ، بسیار مقرون به صرفه است.